Звіт про всеукраїнський методичний збір з підготовки інструкторів з альпінізму

В нашому вузькому колу вже декілька років є потреба саме в інструкторах альпінізму.  І нарешті Школа здійснилася, тепер маємо 9 інструкторів!

Методзбір був в двох частинах – перша частина відбулась в Одесі, в грудні 2016 року, а друга частина відбулася в січні,  в Карпатах.

Як це було, хто викладав, як пройшли заняття – пропонуємо розповідь про Методзбір від Олександа Кашеля. Олександр її успішно закінчив і не відмовився цім поділитесь, за що йому велика дяка!!!

Всі фото також його. В повному обсязі є на сторінки в ФБ.

АльпЗахід, про який йде мова, було організовано та проведено Національною ФАіС України. Для цього були залучені наші найкращі інструктори-методисти, тренери. Протягом минулого року справа пройшла складний шлях від ідеї до затвердження тематичного, методичного та календарного планів верхнім керівництвом.
АльпЗахід мав формат Методичного Збору з підготовки інструкторів альпінізму. На жаль, в Україні на даний момент з багатьох причин немає Школи Інструкторів, де б можна було на регулярній основі проводити курси. Ситуація багато років була такою і до війни, коли наші інструктори готувалися в ЦШІ РФ на базі АУСБ «Безенгі» або за допомоги ША «Категорія Трудності» в Криму, що не було повноцінним рішенням проблеми, а тепер – ситуація ускладнилася додатково. Час ставить свої умови і як говорить старе прислів’я, одні шукають можливості, а інші – причини. Так сталося, що набралася критична маса вмотивованих організаторів, тих, хто бажав вчити та вчитися. Процес пішов. Збори відбулися.
Почалися Збори наприкінці минулого року та складалися з двох блоків. Перший блок було проведено на Базі Альпклубу «Одеса», другий на СпортБазі «Заросляк». Одеський блок відбувся 10-18 грудня 2016-го року, а карпатський – 20-28 січня 2017-го року. Вже неодноразово мені довелося чути критику, на кшталт «що то можуть бути за збори, коли вони не в великих горах!?». Відповідь може бути очевидною для людини, знайомою зі специфікою метод зборів загалом та форматом нашого заходу зокрема. Справа в тому, що акцент метод збору робиться саме на методиці викладання, елементах виховання – це питання методологій, системності, педагогіки, на відміну від учбово-тренувальних зборів, де акцент на проведенні занять та сходжень з новачками та спортсменами різних рівнів. І якщо перший мало прив’язаний до гірського рельєфу та умов високогір’я, то другий без цього не можливий в принципі.
Звісно, частину практичних занять, пов’язаних з відпрацюванням вправ інструктора з учасниками в реальних умовах необхідно проводити на рельєфі та в реальних умовах. То зимових Карпат цілком вистачило для цього. Крім цього дані збори були орієнтовані на певний контингент. Тобто обирали в курсанти не всіх бажаючих, а апріорі спортсменів з достатньо високим рівнем та досвідом. Під рівнем маю на увазі рівень 1с.р.-КМС (оформлені або в процесі оформлення), для більшості – виступи та перемоги на чемпіонатах з альпінізму, під досвідом – маю на увазі досвід організації та проведення альпзаходів, досвід роботи асистентами інструкторів, тренерів, досвід роботи гідами, консультантами в горах та на стендах. Запит для відбору та висування кандидатів в курсанти був наданий всім суб’єктам федерації. Таким чином було зібрано відділення з представниками Київської, Одеської, Дніпровської (Кривий Ріг, Нікополь) та Хмельницької федерацій.
Збори, не залежно від локалізації (чи то Одеса, чи то Карпати), були сегментовані на цикли лекцій, семінарів та практичних тренінгів з поточним та вихідним контролем. Контроль складався з заліків, захисту рефератів та екзаменів. В Карпатах комфортна база, тренажерний зал, стрибкова зона з крутим сніговим схилом, власне гори з зимовими маршрутами та гірські хати-притулки. В Одесі на базі чудові умови не лише в комфортному котеджі, але й на скелях та стенді. І, звісно, море! Так – по закінченню блоку влаштували святкове купання. Лід, що намерз на береговому камінні нам не заважав, бо в море можна було заходити зручним гальковим пляжем 
Таким чином, плацдармами для нашої практичної роботи були скелі та стенд бази в Одесі, стрибкова зона бази в Заросляку та зимові карпатські маршрути. Зокрема відбулися сходження на Говерлу, Петрос, Пожежевську, Брецкул. В процесі на схилах Говерли було обладнано невеличкий наметовий табір. Умови, таким чином, були саме реальні: в різний час температура сягала нижче -25С а швидкість вітру – 25 м/с. Все було добре організовано та контрольоване, тому ніхто не постраждав… крім каремату під час пошуку в штучному лавинному конусі методом зондування на лавинних заняттях 
Якщо говорити про зміст курсу, то тематично, думаю, він більш-меш стандартний для методичних зборів. План-графік зайняв три друковані аркуші, тому якщо коротко про зміст без деталізації, то це лекції та семінари: «Альпінізм. Розвиток та сучасний стан», «Положення та основна документація», «Основи педагогіки та методи навчання», «Спортивне тренування», «Програма підготовки», «Організаційні основи розвитку», «Організаційно-методична діяльність тренера», Спорядження, Страховка та самостраховка, Вузли та робота з мотузкою, Методика проведення тематичних занять, «Основи безпеки та аналіз аварій в горах», «Техніка та тактика рятувальних робіт», «Організація пошуку в лавинах» та практикуми: Вдосконалення техніки долання форм рельєфу, Техніка проведення рятувальних робіт силами малої групи, Зв’язок та орієнтування в горах, Перша долікарська медична допомога, Виходи у високогірну зону, Облаштування біваків, Аналіз снігового покрову, Організація пошуку в лавинах – зонди та біпери, Відпрацювання тактики учбових сходжень.
Старший тренер збору та викладач Хітріков В.А (МС, і.-м. Ік, голова ФАіС ДО, інструктор вищої категорії), викладали також:

Горбенко М.М. (МСМК, ЗМС, голова альпклубу «Одеса», і.-м. Ік), Загірняк М.В. (віце-президент ФАіСУ, з.т., МС, і.-м. Ік ), Ясинська Г.Л. (голова ФАіС м.Києва , МС, і.-м. ІІІк), Федірко С.М. (голова ФАіС ЛО, голова альпклубу «Екстрем», і.-м. ІІк ), рятувальний та лавинний блок проводив Завалко В.В. (голова ФАіС ІФО,голова Гірської Пошуково-Рятувальної Служби ІФО), медичний блок – Бондарь І.М. (лікар, полковник Медичної Служби ЗСУ, голова приймального відділення ВМКЦ ПР ЗСУ), та Власенко О.І. (лікар, МСМК, Сніговий Барс, і.-м. ІІк).
Курсанти, що вдало завершили курс та отримали допуск до стажування для отримання звання інструктора-методиста з альпінізму: Ревчук Олександр, Кашель Олександр, Іванченко Володимир, Гончаренко Надія, Крамаренко Олександр, Громюк Ігор, Алещенко Євген, Куралесов Максим, Бистрицький Олександр

Стажування можна проходити на будь-яких альпзаходах ФАіСУ або заходах альпіністських організацій інших країн, з якими у нас є взаємна домовленість про визнання програм викладання, класифікації категорій складності гірських вершин та присвоєння розрядів та інструкторських звань. З мого особистого досвіду така взаємодія раніше була з білоруськими альпіністами. Альптаборів ми зараз, нажаль, не маємо, але у нас на даний момент є наші циклічні учбово-тренувальні збори в Карпатах, Татрах, Південному Кавказі, де можуть реалізувати себе інструктори зі стажем та неофіти цієї справи. Також відбуваються планові збори та експедиції в різних регіонах

1 Comment
  1. Андрей 7 років ago

    Будет ли збор повторяться? к примеру на следующий год?
    Где узнать условия участия?

Leave a reply

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2024  ФЕДЕРАЦИЯ АЛЬПИНИЗМА И СКАЛОЛАЗАНИЯ ГОРОДА КИЕВА

Log in with your credentials

Forgot your details?